זיסמן הדברות לוגו רוחב

הרחקת חולדות: איך להרחיק חולדות לצמיתות?

חושדים שיש לכם חולדה בבית? במאמר הבא נסביר איך לזהות חולדות בבית ומה לעשות האלה

כדי לדעת אם אכן יש חולדה בבית שלכם, אתם צריכים עקוב אחר כמה סימנים ברורים לכך. ראשית, חולדות מעדיפות להפריש קקי באותו המקום מדי יום.
לכן, זוהי דרך מצוינת לדעת אם גללים שמצאתם בבית שייכים לחולדה. אם מצאתם גללים וניקיתם אותם, ולמחרת מופיעים שוב גללים באותו המיקום – כנראה שמדובר בגללים של חולדה. את הגללים עצמם ניתן לזהות בצורה קלה. צורתם סגלגלה והם נראים כמו גרגרי אורז חומים וגדולים יחסית.
סימן נוסף לנוכחות של חולדה הם סימני נזקים שונים שהיא כבר הספיקה לגרום. החולדה נוהגת לשייף את שיניה בכל הזדמנות שנקרית בדרכה, ולכן יכולה לכרסם רהיטים, דברי פלסטיק, קווי טלפון וחשמל, צינורות למיניהם, ארונות ודברים רבים נוספים ברחבי הבית. לכן, אם מצאתם סימני נשיכה ולעיסה שכאלה – קרוב לוודאי שמדובר בחולדה.
הדרך השלישית להבחין בחולדה בבית היא פשוט לראות אותה. בשעות מסוימות במהלך היממה החולדה נוהגת להיות פעילה יותר, ובשעות אלה ניתן להבחין בה ביתר קלות. אם מבחינים בחולדה בעין, יש לפעול בהקדם כדי להביא להרחקתה.

קקי של חולדה
קקי של חולדה

כיצד מבצעים הרחקת חולדות?

אם גיליתם חולדה בבית על פי אחד מהסימנים שהוזכרו לעיל, יש צורך בהרחקה שלה. כאמור, קשה מאוד לבצע הרחקת חולדות מבלי לפגוע בהן.
האמצעים שמשמשים להרחקה של מזיקים אחרים אינם יעילים כל כך כנגד חולדות, ונדרשים אמצעים אחרים לצורך זה.
שיטות ההרחקה הנפוצות ביותר כרוכות בהפעלת מלכודת כנגד החולדה.
ישנם שני סוגים של מלכודות שבהן משתמשים מדבירים מקצועיים.
מטרת השימוש במלכודת הוא לגרום לפגיעה ביכולת התנועה של החולדה וכך ללכוד אותה.

כיצד מבצעים הרחקת חולדות?

אופן ההדברה
מלכודת הקפיץ בשיטה זו מניחים פיתיון של דבר מזון כלשהו על המלכודת. כאשר החולדה מתקרבת לפיתיון, מופעל קפיץ שסוגר עליה את המלכודת. בשיטה זו במקרים רבים החולדה מתה לאחר הפגיעה, ובמקרים מסוימים היא נותרת בחיים, אך נפצעת ואינה יכולה לברוח. כאשר משתמשים במלכודת הקפיץ, יש צורך להרוג את החולדה, אם היא נשארת בחיים לאחר הסגירה של המלכודת עליה.
מלכודת דלת בשיטה זו משתמשים במלכודת שבה מניחים פיתיון. אחד מהדברים שחולדות מאוד אוהבות הוא אבוקדו, ולכן מומלץ להשתמש בו בתור פיתיון. החולדה נכנסת לתוך המלכודת כדי לאכול את הפיתיון, וברגע שהיא פוסעת לתוכה – נסגרת מאחוריה דלת המלכודת, והיא נותרת בפנים ללא יכולת להימלט.

כאשר משתמשים בסוג מלכודת זה, לוכדים את החולדה ללא פגיעה כלשהי בה. החולדה אינה נפגעת או נפצעת, אלא נלכדת. לאחר הלכידה של החולדה, יש להחליט אם להרוג אותה או למצוא מקום פתוח ומרוחק שבו ניתן לשחרר אותה. כאשר מדביר מקצועי תופס את החולדה בשיטה זו, ניתן להשאיר לו את ההחלטה מה לעשות עם החולדה שנלכדה. הדבר יכול לחסוך אי נעימות רבה. במקרים בהם קונים את המלכודת באופן עצמאי ועושים בה שימוש – יש צורך להחליט כיצד לנהוג עם החולדה. אנשים שנוטים יותר לחוס על בעלי חיים ירצו לשחרר אותה, ואילו אנשים רגישים פחות יבחרו לקטול את החולדה. אם בחרתם לשחרר את החולדה, יש לזכור כי מדובר בחיה מתוחכמת מאוד, והיא עלולה למצוא את דרכה שוב בחזרה לביתכם אם תשחררו אותה בקרבת מקום. יש צורך לקחת את הכלוב עם החולדה למקום פתוח ומרוחק, ורק שם לשחרר אותה.

פיזור רעל בתיבות האכלה בשיטה זו שמים תיבות האכלה ברחבי הבית, בהן ישנו פיתיון וגם רעל. כאשר החולדה ניגשת לתיבה ואוכלת את פריט המזון שבה, היא אוכלת גם את הרעל. רעל זה יגרום למותה של החולדה, אך הדבר יכול לעתים לקחת כמה ימים. שיטה זו צריכה להיעשות אך ורק על ידי מדביר מקצועי, מפני שמדובר בעבודה עם חומרים רעילים שהם מסוכנים מאוד גם לבני האדם. בנוסף לכך, אם יש חיות מחמד כמו כלב או חתול בבית, ישנה סכנה שהם יאכלו בעצמם את הרעל בטעות, וייפגעו כתוצאה מכך. לכן, בבתים שבהם מסתובבות בבית חיות או שישנם ילדים בגיל הרך – לא מומלץ להשתמש בשיטת הרחקת חולדות זו. בנוסף לכך, מכיוון שהחולדה יכולה למות רק לאחר יום או יומיים – ישנה סכנה שיהיה קשה לאתר את הפגר שלה, והדבר יגרום לפגיעה תברואתית ולהפצת ריח רע ברחבי הבית.

הרחקת חולדות ועכברים

שיטות לא מומלצות ללכידת חולדות

ישנו סוג מלכודת שמשמש במקרים רבים ללכידת עכברים, והוא מלכודת הדבק. מדובר במשטח שעליו יש חומר דבק חזק ביותר. כאשר החולדה עולה על משטח זה, היא נדבקת אליו בעוצמה ואינה יכולה לזוז. בניגוד לעכברים, שהם קטנים יותר, החולדה גדולה למדי ושיטה זו פחות מתאימה עבורה. מעבר לכך, השימוש במלכודת דבק יכול לגרום סבל רב מאוד לחולדה. הדבקת הרגליים שלה אינה הורגת אותה, והיא עלולה אף לנסות לכרסם את רגליה כדי להימלט מהמלכודת. מסיבות אלה, מלכודת דבק אינה מומלצת לשימוש ללכידת חולדה. מעבר לכך, אם השתמשתם במלכודת דבק ותפסתם כך את החולדה – יש להרוג אותה. השלכה של המלכודת לפח כאשר החולדה עודנה בחיים, תגרום לייסורים ארוכים מאוד לחולדה בטרם היא תמות.
ישנה שיטת הרחקת חולדות נוספת, שהשימוש בה שנוי במחלוקת. מדובר בשימוש בשיטה שנקראת הדברה אלקטרונית. ההדברה האלקטרונית, שכוללת מוצרים רבים שניתן לקנות בחנויות שונות, מבוססת על השמעת צליל חד בתדר שאינו ניתן לשמיעה על ידי בני אדם. הסאונד בתדר זה מפריע מאוד לחולדות, ויכול לגרום לבריחתן מהבית. מידת האפקטיביות של פתרון זה שנויה במחלוקת. ישנן טענות רבות של מדבירים על כך שהשיטה הזו אינה אפקטיבית מספיק, וכי קשה ליצור מצב שבו בכל הבית מופעל בעוצמה הסאונד שאמור להרתיע את החולדות.

לוכד חולדות מלכודת דבק

כמה עולה הרחקת חולדות?

מחיר הרחקת חולדות נקבע לפי תנאי השטח.
אם מדבור בחולדה בבית, המחיר יהיה עבור  לכידה\תפיסה\הרעלה של החולדה.
אם מדובר בחולדה בבית קרקע והחולדה נמצאת מחוץ לבית ורואים אותה בדרך כלל בחצר, המחיר יהיה להרעלה וטיפול במחילות קיימות.
להלן מחירון להרחקת חולדות בסיטואציות שונות:

איפה החולדה נמצאת? מחיר הרחקת חולדות

*המחיר לא כולל מע"מ

חולדה בבית, חולדה בדירה החל מ- 400 ₪
חולדה במטבח החל מ- 400 ₪
חולדות בחצר, חולדות בגינה החל מ- 450 ₪
חולדות בשטח פתוח החל מ- 500 ₪
חולדות בגג רעפים החל מ- 450 ₪
חולדות בבורות ביוב החל מ- 450 ₪
חולדות בבית קרקע החל מ-500 ₪
חולדות בעסק החל מ-500 ₪
חולדות בבניין מגורים משותף החל מ-500 ₪

מכת החולדות בישראל

אחד מהמזיקים הנפוצים בבתים רבים בישראל היא החולדה. החולדה היא יונק קטן השייך למשפחת המכרסמים. יש לה תכונות רבות שהופכות אותה ליריב עיקש וחכם, כאשר מנסים לסלק אותה מבית שאליו חדרה. בין התכונות האלה ניתן למנות את יכולת הלמידה שלה ואת האינטליגנציה הגבוהה יחסית שלה, את כושר הזיכרון והלמידה, וכן את היכולת לשרוד גם בתנאי מחיה קשים ביותר. החולדה מאופיינת בחוש ריח מפותח ביותר וכן בחוש שמיעה מצוין. בנוסף לכך, החולדה מקיימת קשרים חברתיים עם חולדות אחרות, ומסוגלת ללמוד מאירועים שמתרחשים לחולדה אחרת בקבוצה (כמו למשל כניסה למלכודת מסוימת).
אוסף התכונות המרשים הזה הופך את החולדה למזיק שהמאבק בו יכול להיות קשה. כדי להצליח לבצע הרחקת חולדות באופן אפקטיבי יש צורך בניסיון בתחום ושימוש באמצעים יעילים, שבאמת יגרמו ללכידה של החולדה או להריגתה. קשה מאוד לבצע הרחקת חולדות מבלי לפגוע בחיה עצמה. החולדה לא תבחר לעזוב את הבית שבו היא נמצאת מרצונה, ולכן הברירה היחידה שנותרת בפני מדבירים היא לכידה של החולדה או פגיעה בה.

מספר המזיקים במדינת ישראל הוא לא קטן. עם זאת, העכברים והחולדות נמנים עם המזיקים הבעייתיים ביותר. התפוצה של היונקים הללו היא גבוהה מאד וניתן למצוא אותם במגוון רחב של מיקומים. חולדות ועכברים נמצאים בעיר ובכפר, מעל לפני האדמה ומתחת לה, בבתים וברחובות. המאפיין העיקרי של העכברים והחולדות כאחד הוא היכולת שלהם לשרוד בכל מזג אוויר ובכל מקום. לעיתים קרובות, הרחקת חולדות ועכברים נדרשת גם ממקומות שנחשבו לכאורה לאטומים שאליהם שני היונקים המזיקים הללו אינם מסוכלים לחדור. כושר ההישרדות שלהם הוא גבוה וגם היכולת שלהם לחדור לכל מקום היא מרשימה. מצד שני, ביצוע הרחקת חולדות ועכברים איננו עניין פשוט והוא דורש מקצוענות ברמה הגבוהה ביותר.

חולדות ועכברים

חולדות ועכברים הם יונקים הנמנים עם משפחת העכברים. בדרך כלל, המאפיינים של שני הסוגים הללו של יונקים הם זהים. מדובר ביצורים שהם אוכלי כל ואינם בוחלים בשום מזון אם אין להם כל ברירה אחרת. הם מסוגלים לאכול מוצרי בשר, צמחים וקטניות וכל חיטה, קמח ומוצרים גולמיים אחרים. עם זאת, עכברים יכולים גם לאכול בשר רקוב ומצחין ודברים אחרים שאותם אפילו אי אפשר להעלות על הדעת, כולל כבלי חשמל. זאת הסיבה בעיקרית שגם עכברים וגם חולדות מסוגלים לשרוד כמעט בכל תנאי מזג האוויר שכדור הארץ התברך בהם. מאפיין נוסף של עכברים וחולדות הוא הקשרים החברתיים החזקים שלהם. עכבר יכול להיות לבדו וגם חולדה. אבל העדיפות שלהם היא להיות בקבוצה. מאפיין נוסף של שני היונקים הללו היא היכולת שלהם להתרבות במהירות. לא בכדי, ממליצים אנשי מקצוע לבצע פעולת מהירה של הרחקת חולדות ועכברים מרגע שהתבררה הנוכחות שלהם במקום מסוים. הריבוי הטבעי שלהם הוא כל כך מהיר, עד שבתך שבועות מספר יכולה להיווצר מושבה שלמה של היונקים הבלתי רצויים הללו.

למה קשה ללכוד ולהדביר חולדות ועכברים?

הרחקת חולדות ועכברים נחשבת לפעולה מורכבת ולא פשוטה. זאת, גם אם מדובר בעכבר או חולדה יחידים, ועל אחת כמה וכמה אם מדובר בקבוצה גדולה שהתבייתה והתרבתה באזור מסוים. אחד המאפיינים העיקריים הן של חולדות והן של עכברים, הוא היכולת שלהם ללמוד ולהסיק מסקנות. לדוגמה – אם במקום מסוים הוצבה מלכודת עכברים ואחד העכברים נלכד בתוכה, כל העכברים והחולדות האחרים ילמדו מכאן והלאה להיזהר ולא ליפול שוב לאותה המלכודת. לפיכך, מלכודת עכברים היא יעילה בצורה מוגבלת למדיי. לא בהכרח, הצבה של הרבה מלכודות לעכברים באותה הסביבה ובכלל, היא ערובה ללכידת מספר גדול של עכברים. באותה המידה, הרחקת חולדות ועכברים באמצעות הרעלה איננה פשוטה. גם אם נניח שהעכברים יעדיפו לאכול את הרעל המפוזר במקומות שונים בצורה של פיתיונות ולא לאכול מוצרי מזון טעימים יותר שניתן למצוא אותם לעיתים, הרי שברגע שהעכברים יזהו את הקשר בין אכילת פיתיון כל שהוא למוות או לפגיעה באחד מהם, הם עלולים שלא להמשיך לאכול את הפיתיונות הללו. במידה רבה, הרחקת חולדות ועכברים היא סוג של מלחמת מוחות בין המדבירים לבין העכברים.

הרחקת חולדות באמצעות מלכודות
לוכד חולדות

איך קרה שתפוצת העכברים עלתה בשנים האחרונות?

בשנים האחרונות מורגשת עלייה במספר המקרים שבהם נדרשת הדברת חולדות והרחקתם. העלייה העיקרית היא באזור המרכז. אף שהדבר עדיין איננו ברור כל צרכו, יש סבירות גבוהה לכך שניתן לקשר בין עבודות הרכבת הקלה הנמצאות בעיצומן, לבין ההתגברות בתפוצת העכברים והחולדות באזורים שבהם מתבצעות העבודות. אפשר בהחלט לזהות את ההיגיון מאחורי התופעה. תוואי הרכבת הקלה נחפר לאורך עשרות קילומטרים, כאשר גם מסביב לתוואי עצמו מתבצעות עבודות תשתית שונות. העבודות הללו גרמו בהכרח לפגיעה בסביבת החיים של העכברים, ובעיקר של החולדות. בדרך כלל, לא עכברים ולא חולדות לא יבחרו להיות קרובים מדיי לבני האדם, אם יש להם ברירה אחרת. מאחר והברירה נשללה מהם בגלל העבודות, הם נאלצו לחשף את עצמם. בשנים האחרונות מתפרסמות חדשות לבקרים כתבות על הנוכחות של חולדות ועכברים, תוך שהרשויות המקומיות עושות ככל שביכולתן על מנת לטפל בבעיה. עם זאת, במקום שבו הרשות לא יכולה לטפל או לא מגיעה אליו. יש צורך לבצע הרחקת חולדות ועכברים באופן פרטי. זאת, אם העכברים נמצאים דווקא בבניין או באזור מסוים ואם יש אפשרות ריאלית שהפעולה הזאת אכן תפתור בצורה משביעת רצון את הבעיה.

מדוע חשוב לבצע הרחקת חולדות?

החולדה היא מכרסם, בגובה של 10 ס"מ. יש לה אוזניים שפיציות וזנב ארוך יחסית וכך בעצם ניתן להבדיל בינה לבין העכבר, אשר גודלו קטן יותר ואין לו אוזניים וזנב כפי שיש לחולדה. החולדה בהחלט מרתיעה כמעט כל אדם שפוגש אותה ולכן, אם אתם פוגשים בחולדה כלשהי בביתכם, אתם בוודאי באופן טבעי מעוניינים להרחיק אותה מביתכם בצורה הטובה והיעילה ביותר. כמובן שמעבר לעובדה שהחולדה מרתיעה מאוד בעצם הנוכחות שלה בכל בית מגורים, החולדה גם יכולה גם לגרום לנזקים בריאותיים לכל אדם שמתגורר במקום שבו היא מסתובבת. החולדה אשר מסתובבת בביוב נושאת עליה לא מעט חיידקים ומזיקים שונים, אשר עלולים באופן כזה או אחר לגרום לבעיות בריאותיות מעצם העובדה שהם מצויים על החולדה או באוויר שבו החולדה מצויה. על כן, הרחקת חולדות מהבית היא דבר בסיסי וחשוב מאוד, בכל פעם שנתקלים בחולדה. כמובן שחשוב מאוד לבצע הרחקת חולדות בצורה מקצועית וזאת בכדי שתוך פרק זמן קצר כבר תוכלו להמשיך לשהות בביתכם, מבלי לחשוש שהחולדה תופיע פתאום משום מקום.

הדברת חולדות במלכודת הומנית

היכן מסתתרות חולדות?

אם ראיתם חולדה בביתכם ופתאום היא נעלמה לכם, אתם בוודאי נוטים לחשוב שהחולדה נעלמה כי היא יצאה מהבית לחלוטין. אולם, חשוב מאוד שתדעו שגם אם ראיתם את החולדה בתוך ביתכם והיא ברחה ונעלמה, סביר מאוד להניח שהיא לא התרחקה מביתכם. החולדות אוהבות מאוד לשהות בגגות רעפים ובעליות גג ועל כן, סביר להניח שהחולדה שלכם מצויה שם. לפני שהחולדה שלכם תקים לה משפחה ותדרשו להתמודד עם כמה חולדות במקום עם אחת, אל תסיקו שאם אינכם רואים את החולדה לאחר שראיתם אותה פעם אחת בביתכם היא נעלמה, אלא הזמינו מיד מרחיק חולדות המבצע הרחקת חולדות בשיטה הטובה, המקצועית והיעילה ביותר שיכולה להיות. מרחיק חולדות אשר יודע היכן חולדות מסתתרות, ידע להיכן לגשת ואיפה לבצע את פעולת ההרחקה שתבחר עבור העלמת החולדות מביתכם אחת ולתמיד.

כיצד מתבצעת הרחקת חולדות?

הרחקת חולדות מהבית יכולה להתבצע בשיטות שונות. אם אתם מעוניינים בהרחקת החולדות באמצעות השיטה ההומנית, עליכם לבקש ממרחיק העכברים שלא ישתמש בחומר רעיל כלשהו, אלא פשוט יציב מלכודות שילכדו את החולדות. לאחר שהוא ילכוד את החולדות הוא ישחרר אותן בטבע, במקום שבו יוכלו לשרוד. אם חשבתם שגם אתם יכולים לבצע פעולת הרחקה באמצעות מלכודות שכן, כל שעליכם לעשות זה לרכוש מלכודות ולהציב אותן בביתכם, חשוב מאוד שתדעו שמרחיק עכברים מקצועי עושה הרבה מעבר להצבת מלכודות. המרחיק בוחן את המקומות המתאימים ביותר להצבת מלכודות וכן, בוחר את המלכודות המתאימות ביותר עבור לכידת חולדות ושם בתוך המלכודת את האוכל שיגרום לחולדות להמשך אליו.
שיטה נוספת להרחקת חולדות היא שיטה פחות הומאנית. בשיטה זו משתמשים אמנם במלכודות, אך המלכודות יכילו בתוכן מאכל כלשהו החולדה אוהבת, המעורבב עם רעל, כך שכאשר החולדה תכנס למלכודות ותאכל את האוכל היא תמות.

הדברת חולדות

כיצד בוחרים מרחיק חולדות?

כאשר מדובר על מרחיק חולדות, מדובר על מדביר מקצועי אשר עוסק בסוגי הדברה שונים לרבות הרחקת חולדות, המדביר מבצע את הפעולות הנדרשות ממנו בהתאם לסוג ההדברה שהוא צריך לבצע כנגד חרקים או מזיקים כאלה ואחרים. כאשר מדובר על הרחקת חולדות, על המדביר להיות בקיא בשיטות ההרחקה וכן, באופן שבו יש צורך לבצע כל שיטה. לכן, חשוב מאוד לבחור מרחיק חולדות מקצועי ומנוסה.
מכיוון שיש כיום לא מעט מדבירים העוסקים בתחום הרחקת חולדות, השאלה החשובה והבסיסית ביותר העולה על הפרק כאשר מחפשים מרחיק חולדות היא: כיצד יודעים איך לבחור את מרחיק החולדות? ובכן, התשובה לכך תלויה בכמה דברים: ראשית כל, חשוב מאוד לבדוק האם למדביר יש רישיון מדביר בתוקף. מדביר שאין לו רישיון מדביר בתוקף הוא מדביר לא מוסמך לבצע עבודות הדברה מסוגים שונים ויכול בהחלט לסכן את בריאותכם בביצוע פעולה לא מדויקת לצורך הרחקת העכברים מביתכם או לא מתאימה. מעבר לכך, יש לוודא כי המדביר הנבחר הוא מדביר בעל מוניטין והמלצות רבות של לקוחות מרוצים. כמו כן, כדאי לבדוק מהו הותק והניסיון שיש למדביר בהרחקת חולדות וזאת בכדי להבטיח כי העבודה תתבצע בצורה הטובה ביותר ותרחיק את העכברים מביתכם לתמיד.

לסיכום

למעשה, יש שתי שיטות עיקריות לביצוע הרחקת חולדות ועכברים. השיטה הראשונה היא הרחקה שלהם כלשונה – כלומר לכידת העכברים והרחקה שלהם, ללא הרעלה או המתה שלהם בדרכים שונות. לצורך כך נדרש לא מעט תחכום ונדרשת הכרה מעמיקה של האופי שלהם. עם זאת, במקום שבו תהליך הריבוי של העכברים הוא משמעותי, לא ניתן להסתפק בהרחקה שלהם ויש צורך אמיתי למצוא פתרונות אחרים. הפיתרון השני הוא המתה של חולדות ועכברים באמצעות הרעלה שלהם. גם כאן, חשוב לבצע את המלאכה בצורה מתוחכמת. אם עכברים וחולדות מבינים (והם אכן יכולים להבין) שחומר מסוים או פיתיון מסוים הורג, הם פשוט לא ינגסו בו. לרוב, אם הבעיה חמורה, נעשה שימוש בצירוף בין שתי שיטות הפעולה הללו. אם יש לכם צורך להדביר או לבצע הרחקת חולדות ועכברים במהירות וביעילות, זה בדיוק המקום בשבילכם.
צרו קשר עוד היום והמומחים שלנו יבצעו עבורכם את פעולת ההרחקה או ההדברה במהירות, ביעילות ועם התחייבות לתוצאות.
זיסמן הדברות– השקט שלך מחולדות ועכברים.

איך ניתן להרחיק חולדות?

ישנן מגוון שיטות להרחקת חולדות מהבית או העסק. בזיסמן הדברות עובדים במגוון שיטות לפתרון בעיית החולדות. אנו מתחייבים לשקט מחולדות בתום הטיפול. לייעוץ ללא עלות או התחייבות צרו קשר עוד היום.

כמה עולה הרחקת חולדות?

מחיר להרחקת חולדות מתחיל מ400 ש"ח ותלוי בתנאי השטח. למחירון המלא בקרו באתרינו. בזיסמן הדברות מדבירים מומחים בלכידה והרחקת חולדות ואנו מתחייבים לתוצאה. ייעוץ ללא עלות או התחייבות.

איך אפשר להרחיק חולדות לבד?

על מנת להרחיק חולדות מהבית לבד, ללא מדביר מקצועי, יש לאטום את כל פתחי הגישה ( חורים, חלונות, פתחי ביוב, מכסה שירותים וכדומה). זה הדבר הראשון והיחיד שמותר לעשות. שימוש עצמי ברעלים אסור ועלול לגרום לפגיעה משנית. ברוב המקרים, גם אם משתמשים ברעלים באופן עצמי, לא פותרים את הבעיה. מומלץ להזמין איש מקצוע לטיפול יסודי בבעיית החולדות.