הדברת עכברושים עם זיסמן הדברות

השאירו פרטים ונחזור אליכם לייעוץ חינם

הדברת עכברושים- האם יש הבדל בין עכברוש לעכבר?

הדברת עכברושיםבעוד שעכברונים עשויים להיות חיית מחמד חביבה, הרבה פחות מקובל לגדל בבית עכברושים כתחביב. בדרך כלל, כאשר הם מגיעים לבתים או לסביבותיהם, הם לא רצויים לנו ונרצה להרחיק אותם. בעזרת מדביר מנוסה, הכנו מדריך המסביר כל מה שצריך לדעת על הדברת עכברושים. כדאי לשמור לשעת הצורך.

האם יש ההבדל בין עכברוש לבין חולדהעל פי שמם, ניתן להניח בטעות כי עכברושים הם למעשה עכברים קצת יותר גדולים מהרגיל. אולם למעשה, עכברוש הוא לא פחות ולא יותר מאשר חולדה (RAT בלועזית). זהו יונק הגדול בהרבה מעכבר, מכרסם אשר עלול להיות נשא של מחלות בצורה עקיפה. עוד מזמנים קדומים ידוע כי חולדות עלולות להעביר מחלות אבל גם אם הן לא נגועות, הן עלולות להביא להשחתה של רכוש, לכרסום של חוטי חשמל ורהיטים ועוד צרות מצרות שונות. אז לפני שנמשיך להסביר על הדברת עכברושים, רישמו לפניכם – אתם בעצם צריכים הדברה של חולדות.

האם עכברושים עלולים להזיק לבני אדםכבר ציינו שעכברושים עלולים להזיק לבני אדם מכיוון שהם עשויים להעביר מחלות ומגיפות. אבל בנוסף לכך, הם עלולים במקרים מסוימים אפילו לתקוף אנשים, גם בשנתם. ידועים הרבה מאוד מקרים שבהם עכברוש כרסם אוזן או אצבע של מבוגרים או ילדים. השיניים של המכרסמים הללו קשיחות ביותר. הם מסוגלים לאכול כמעט כל דבר שהוא, לרבות כל המזונות של בני האדם אך גם בעלי חיים. למרות שהחולדות לא בהכרח תוקפניות בטבע, הרי שאם הן רעבות או בתנאים קיצוניים, הן בהחלט עלולות לתקוף, אם הן מרגישות שהן עם הגב לקיר.אלה הסימנים לכך שהגיעה הביתה מכת עכברושיםעכברושים הינם מכרסם נבון ביותר ולרוב ראוי להרחיק אותו ממגורי האדם. למרות שיש פה ושם אנשים המאלפים אותם או מגדלים אותם כחיית מחמד, מרבית האנשים חשים סלידה למראם. בעבר, העכברושים גרמו למגיפות קטלניות וגם הסימנים להימצאותם בבית מעוררים רושם של לכלוך וחוסר היגיינה. הרבה פעמים, נזהה אותם בבית בזכות הגללים (צואה) שהם משאירים מאחוריהם. מדבירים מקצועיים מסבירים כי מלבד גללים, ניתן לזהות את קיומם גם בגלל סימני השיניים. לרוב, באזור מחייתם, אפשר לראות סימני שיניים וכרסום על חומרים שאף עכבר לא יתקרב אליהם. צנרת מים, משקופי עץ, כבלי חשמל, ארונות, כל סוגי המזון וכן הלאה. יש הטוענים כי ניתן לשמוע לעת ערב את השיטוטים של העכברושים בבית ואת הכרסומים שלהם. לפעמים זה אכן קורה ויש כאלה שהצליחו לאתר עכברוש בשעת כרסום או בשעת תנועה. בסיכומו של דבר, אם זיהיתם שהם בסביבתכם, מדביר יוכל לסלק אותם לצמיתות.האם יש שיטות הומניות להדברת עכברושיםחלק מהציבור לא חש רתיעה למחשבה כי העכברושים שסמוך למקום המגורים יודברו. אך ישנם כאלה שיעדיפו לחפש שיטות הומניות להדברה וליתר דיוק – להרחקתם מהשטח. האם זה אכן אפשרי? האמת היא שכן.

ניתן להצביע על כמה דרכים שבהם פועלים מדבירים מוסמכים:

• לכידה והרחקה – שימוש במלכודות מיוחדות שנועדו למשוך את המכרסם פנימה, בצורה לא קטלנית. לאחר שהעכברוש נכנס פנימה, דלת הכלוב נסגרת והוא לא מסוגל לצאת. בתוך הכלוב שמים פיתיון, דבר מאכל ללא רעל. המדביר אוסף את הכלוב ומשחרר את החולדה בטבע, הרחק ממקומות המגורים.

• לכידה והשמדה – בניגוד לכלובים הלוכדים הלא קטלניים, ניתן לפזר בשטח מלכודות קטלניות. כלומר, המכרסם נלכד באמצעות מנגנון עם קפיץ. סגירת הקפיץ בדרך כלל פוצעת את החיה או קוטלת אותה כך שזו לא שיטה הומנית אך בתור סילוק מפגע תברואתי, זה אכן יעיל.

• פיזור רעל – על פי חוק, רק מדביר מוסמך רשאי לקטול חולדות באמצעות הרעלה. טיפול מסוג זה חייב להתבצע בזהירות על מנת שהרעל לא יהיה נגיש לילדים, חיות מחמד וכדומה. שיטה זו רצויה במידה ומזוהה בעיה קשה של עכברושים או מכרסמים מזיקים אחרים.

האם ניתן להרחיק עכברושים בשיטות נוספות ועקיפותמלבד השיטות שהצגנו להרחקת עכברושים, ניתן לנקוט שיטות נוספות, עקיפות. למשל, חשוב לאחסן את המזון בכלים אטומים ובצורה שלא תמשוך את המכרסמים. שמירה על ניקיון של סביבת הבית, ללא פיזור אשפה או פחים פתוחים. כמו כן, כדאי להקפיד על סגירת פתחים שדרכם חודרים המכרסמים (צינורות, ביובים, מרזבים וכו').