הדברת פשפש המיטה עם זיסמן הדברות

השאירו פרטים ונחזור אליכם לייעוץ חינם

האם עקיצות פשפשים נחשבות למסוכנות?

עקיצות פשפשיםחרקים רבים אוהבים להתיישב בתוך מגורי האדם. חלקם ניזונים מהאוכל שלנו או משאריות האשפה שלנו (למשל נמלים). אחרים מתקיימים בצורה פחות אלגנטית, משום שהם חיים על העקיצות. לצד פרעושים או יתושים, גם פשפשים הינם חרקים מהסוג העוקץ. כידוע, בישראל לא מעט חרקים עוקצים, סוגים שונים של יתושים ועוד מזיקים. האם תהיתם לעצמכם עד כמה העקיצות של הפשפשים מסוכנות? נסביר זאת וגם כל דבר אחר שצריך לדעת על עקיצות פשפשים. ולא פחות חשוב, אפשר להתגבר על הבעיה, בעזרת הדברה מקצועית וטובה.

האם עקיצות פשפשים נחשבות למסוכנותבעולם ידועים סוגים שונים של פשפשים. חלק מהזנים של הפשפשים נחשבים בהחלט למסוכנים (גם אם באופן עקיף). כלומר עקיצתם אפילו יכולה לגרום למחלה ואפילו לגרום למוות. למעשה, אם נרצה לדייק, הרי שחרק דומה במידה מסוימת לפשפש, שנקרא קרציית המערות הוא אשר עקיצתו מסוכנת ולרוב הוא לא יתקיים במגורי האדם. רק מטיילים אשר שוהים לאורך זמן במערות ואינם מודעים לכך, עלולים להיעקץ. אם הטפיל נושא חיידקים מסוכנים על גופו, הם בעצם אלו שמעבירים מחלות.

לגבי הפשפשים הנפוצים במגורי האדם, אלה נקראים פשפשי המיטה. החרקים הללו קטנים למדי, בין מילימטר אחד לשישה מילימטרים ולפעמים קצת יותר מזה. הם הרבה יותר נפוצים לעומת הקרציות מהזן המסוכן אבל למרבה המזל, הפשפשים אינם מעבירים מחלות לבני אדם (שלא כמו קרציות או יתושים מסוימים). יחד עם זאת, אין ספק בדבר אחד - עקיצות של פשפשים יוצרות אי נעימות ואי נוחות מרובים ביותר. גם אם אין בכך סכנה בריאותית מרובה, הרי שכל מי שסובל ממכת החרקים העוקצים ממהר להזמין מדביר. אחרת, איכות החיים בבית הופכת למאוד ירודה.מה מרגישים כאשר הפשפשים עוקצים ?בניגוד לחלק מהחרקים העוקצים האחרים, פשפשים עוקצים גם בשלבי החיים שלפני הפיכתם לבוגרים. בקטנותם עקיצותיהם שואבות פחות דם וכאשר הם גדלים, הם צורכים יותר מדמו של הנעקץ. אמנם יש הבדלים ברמת הרגישות של אנשים שונים לעקיצות, אולם בדרך כלל ההרגשה מאוד לא נעימה. ברגע העקיצה עצמה, לרוב בשעות הלילה, הרוק של החרק מונע מהדם להיקרש ועדיין אין תחושת גירוד. רק לאחר שהחרק מסתלק לדרכו, מתחילים להרגיש את הגירוד הלא נעים. חלק מהאנשים, לרבות ילדים, סובלים מאוד מהעקיצות. האזור עלול להתנפח ולהיווצר גבשושית. עצם הגירוד יכול גם לעורר פצע ודימום. ככל שהרגישות לעקיצות גבוהה יותר, כך אי הנוחות והסבל מרובים. העקיצות גורמות לקושי לישון, קושי להירדם, עצבנות, חוסר נחת ובקיצור, לא נעים.

מהי התדירות שבה הפשפש עוקץ?הפשפשים ובפרט זנים כגון פשפשי המיטה, עלולים להתיישב במגורי האדם למצוא להם מקומות מסתור. כלומר, גם אם תבדקו היטב את כלי המיטה ואת הסדינים, יתכן מאוד שלא תהיו ערים לנוכחותם בבית. לרוב הם עוקצים בלילה וביום הם מסתתרים. כל פשפש עוקץ, ניזון מהדם וחוזר להסתתר. לאחר מכן, כעבור יום, יומיים או אפילו יותר, הוא משחר פעם נוספת ויוצא לחפש מישהו לעקוץ. בגלל שכל פשפש יוכל לעקוץ הרבה מאוד פעמים (גם אם לא ברצף), זו בדרך כלל לא תהיה בעיה שחולפת מעצמה. לא משנה כמה פעמים תשטפו את הבית, עם או בלי אקונומיקה, ללא הדברה מסודרת, הצרה הזאת לא תיעלם. אם מכבסים את כל הבגדים והמצעים בבית, ובעצם מרתיחים אותם, מספר הפשפשים עשוי לרדת. אולם זהו רק פתרון חלקי. לאחר מכן, במידה ועדיין העקיצות הליליות מגיעות, מומלץ להזמין מדביר (שימו לב שיש לו רישיון מדביר כחוק).האם באמת יש קשר בין יונים לפשפשים?חוששים שיש לכם פשפשים בבית? אחת הדרכים המרכזיות שבאמצעותה הפשפשים מגיעים הביתה, היא בעזרת פונדקאי. כלומר, הם יכולים להגיע על גופו של בעל חיים כגון כלב או יונה. למרות זאת, הם מסוגלים להגיע לבתים גם בכוחות עצמם. הם עלולים לעבור מבית אחד למשנהו, כאשר הם מתרבים וזקוקים לפונדקאי נוסף לעקוץ. אך הקשר הממשי שבין יונים לבין פשפשים נובע מכך שקיני היונים משמשים להם מקום מסתור מצוין. המסקנה היא שאם במקרה זיהיתם קן של יונים על אדן החלון או בעליית הגג, כדאי לסלק אותו מאזור הבית. אם עקיצות הפשפשים ממשיכות להטריד, יהיה צורך להזמין במקביל מדביר.